Wielu z Was zastanawiało się jak prawidłowo przygotować paczkę higieniczną dla osoby osadzonej w ośrodkach takich jak zakład karny lub areszt śledczy.
Aby przesłać/ podać paczkę, osoba osadzona musi napisać podanie o konkretne rzeczy (spodenki, buty, mydło, szczoteczkę, czapkę, okulary, skarpetki, …). Funkcjonariusz Służby Więziennej wyraża zgodę (na wszystkie lub na niektóre pozycje z listy) lub z jakiś przyczyn może odmówić. Taka paczka nazywa się paczką higieniczną lub techniczną.
Pozwolenie jest wydawane na kartce, która jest opieczętowana. (Radzimy nic na niej nie dopisywać, gdyż następnym razem może być problem z pozwoleniem na kolejną paczkę.) Kartkę z pozwoleniem można odebrać: podczas widzenia z osobą osadzoną, od adwokata, który miał spotkanie z osadzonym/osadzoną lub w okienku aresztu śledczego/ zakładu karnego.
Paczkę możemy dostarczyć osobiście w okienku lub przesłać ją pocztą. Aby wszystko przebiegało sprawnie i bez żadnych zastrzeżeń najlepiej zapakować przedmioty w karton z pokrywką. (np. pudełko po butach, lub tradycyjny karton z IKEA, który kosztuje ok. 2 zł)
Na pokrywie należy napisać (najlepiej markerem): imię, nazwisko i adres nadawcy (osoby, która podaję paczkę w okienku – dane muszą być zgodne z dowodem osobistym, który trzeba pokazać podczas nadawania paczki) oraz pod/ obok przykleić kartkę z pozwoleniem na rzeczy, które są w pudełku (najlepiej dobrą taśmą klejącą). Dodatkowo Służba Więzienna może poprosić o napisanie na pokrywie danych odbiorcy paczki: imię, nazwisko, czyi syn/córka … . (np. Jan Kowalski syn Jarosława)
Wysyłając paczkę pocztą pamiętaj, aby umieścić kartkę z pozwoleniem na otrzymanie konkretnych rzeczy na pokrywie w widocznym miejscu. Paczka bez kartki zostanie zwrócona przez areszt śledczy/ zakład karny.