Oddział Zewnętrzny w Grudziądzu
Sikorskiego 13/17 86-300 Grudziądz woj. kujawsko-pomorskie Zobacz na mapie | |
---|---|
telefon: | (56) 668-97-00 / (56) 668-97-66 |
e-mail: | oz_grudziadz@sw.gov.pl |
widzenia: | 1.Widzenia odbywają się w środy i niedziele każdego tygodnia. Nie udziela się widzeń w święta ustawowo wolne za wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkiej Nocy oraz pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia – o ile święta przypadają w dni widzeń. 2. Widzenia będą udzielane wyłącznie po uprzedniej rejestracji telefonicznej odwiedzających. Rejestracja zgłoszeń osób ubiegających się o widzenie z osadzonymi odbywa się wyłącznie telefonicznie w każdy poniedziałek w godzinach od 8:30 do 12 :00 pod numerem telefonu: 56 668 97 33. Zapisy prowadzone są w tygodniu bezpośrednio poprzedzającym widzenia. Jeżeli dzień rejestracji przypada w dniu wolnym rejestracja odbywać się będzie w kolejnym dniu. 3. Widzenia osadzonych realizowane są w wyznaczonych dniach w trzech turach: I tura w godz. 8.00 – 10.00, II tura w godz. 10.15 – 12.15, III tura w godz. 13.00 – 15.00 4. Osoby odwiedzające osadzonych powinny zgłosić się minimum 30 minut przed planowanym rozpoczęciem widzenia w danym dniu. W przypadku spóźnienia się osób odwiedzających, widzenie jest udzielane wyłącznie w ramach tury, w której było zaplanowane. Ilość miejsc w poszczególnych turach jest ograniczona. |
Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziądzu, położony w województwie kujawsko-pomorskim, podlega Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Bydgoszczy. Działa zgodnie z Ustawą o Służbie Więziennej z dnia 09.04.2010 roku (Dz.U. z 2018 r., poz. 1542 z późn. zm.).
Jest to zakład karny typu zamkniętego, przeznaczony dla mężczyzn recydywistów penitencjarnych. Posiada oddziały zamknięte i półotwarte (dla skazanych pracujących na podstawie umowy o zatrudnieniu), areszt śledczy dla mężczyzn oraz oddział terapeutyczny dla skazanych mężczyzn uzależnionych od alkoholu. Jednostka może pomieścić 342 osadzonych, w tym 30 w Oddziale Terapeutycznym, i zatrudnia 145 funkcjonariuszy oraz 5 pracowników cywilnych.
Historia
Teren, na którym znajduje się Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziądzu, pojawia się w zapisach historycznych już w XVIII wieku. Wcześniej były tu pola uprawne folwarku Fijewo. Na planie z 1756 roku widać trzy oddalone od siebie domy przy dzisiejszej ulicy Sikorskiego, którą w 1781 roku nazwano Amtstrasse. Pierwsza wzmianka o więzieniu w tym miejscu pochodzi z planu z 1872 roku, gdzie obok sądu zaznaczono budynek oznaczony jako CRIMINAL. Można więc założyć, że więzienie przy dzisiejszej ulicy Sikorskiego istnieje od 1872 roku.
Specjalistyczne Oddziaływania
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w zakładach karnych i aresztach śledczych prowadzone są wielowymiarowe oddziaływania penitencjarne, w tym działania diagnostyczno-korekcyjne i profilaktyczne, sprzyjające przygotowaniu skazanych do readaptacji społecznej. Realizowane są programy resocjalizacyjne przeciwdziałające prokryminalnym postawom, integrujące rodziny, rozwijające umiejętności społeczne i zawodowe oraz kształtujące umiejętności poznawcze.
W jednostce prowadzone są liczne programy resocjalizacyjne, takie jak „Stop agresji”, „ART”, „Partner” – dla sprawców przestępstw z użyciem przemocy, „Labirynt uzależnień”, „Trzeźwy na drodze” – dla skazanych z problemem nadużywania i uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, a także „Warsztat skutecznego ojca”. Zakład prowadzi również Klub Pracy, gdzie skazani biorą udział w zajęciach aktywizacji zawodowej, przygotowujących do aktywnego poszukiwania pracy. Osadzeni mają także możliwość uczestniczenia w grupach samopomocowych Anonimowych Alkoholików.
Osadzeni mogą brać udział w kursach zawodowych współfinansowanych ze środków unijnych, takich jak kurs spawacza, kurs nowoczesnych technologii w budownictwie, fryzjerstwa, glazurnictwa-posadzkarstwa oraz profesjonalnego sprzątania.
Program „Praca dla Więźniów”
W 2017 roku Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło wdrażanie programu „Praca dla Więźniów”, którego celem jest zwiększenie zatrudnienia więźniów, m.in. poprzez budowę hal produkcyjnych przy zakładach karnych. Program ten wspiera readaptację społeczną osadzonych, zmniejszając koszty ich utrzymania. Osadzeni pracują zarówno odpłatnie w lokalnych firmach, jak i nieodpłatnie na rzecz samorządów, administracji publicznej oraz w celach charytatywnych. Praca jest nie tylko kategorią ekonomiczną, ale przede wszystkim środkiem resocjalizacji, pozwalającym skazanym na nabycie umiejętności zawodowych i społecznych.
Na terenie jednostki powstała hala produkcyjna, w której docelowo znajdzie zatrudnienie 25 osadzonych.
Do tej jednostki zrealizujesz zamówienie na paczkę żywnościową, paczkę higieniczną oraz prześlesz pieniądze dla osoby osadzonej tzw. Wypiska. Dodatkowo znajdziesz informację o widzeniach dla rodzin i osób najbliższych dla osadzonych. Możesz też sprawdzić jednostkę na mapie oraz sprawdzić najważniejsze informacje takie jak: telefon, adres korespondencyjny oraz adres mailowy jednostki. Dodatkowo możesz porozmawiać na forum wybranej jednostki oraz wypełnić ankietę, dzięki, której osoby odwiedzającej to miejsce pierwszy raz będą mogły odwiedzić się więcej o tym miejscu.
Paczka do więzienia| Paczka do Aresztu | Paczka żywnościowa | ePaczka do więzienia | ePaczka do Aresztu | ePaczka żywnościowa | Paczka OZ Grudziądz | e-Paczka OZ Grudziądz | Wypiska OZ Grudziądz | Widzenia OZ Grudziądz