Zakład Karny Nr 1 w Strzelcach Opolskich
Zakład Karny Nr 1 w Strzelcach Opolskich to zamknięta jednostka penitencjarna przeznaczona dla mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy. Zakład posiada oddziały dla młodocianych oraz oddziały półotwarte dla osób odbywających karę po raz pierwszy. Istnieje także oddział zamknięty dla mężczyzn recydywistów oraz specjalne cele dla skazanych chorych na cukrzycę insulinozależną. Łączna pojemność zakładu wynosi 1047 miejsc.
Historia Zakładu Karnego Nr 1 w Strzelcach Opolskich
W latach 60-tych, w okresie tzw. odwilży, dokonano przebudowy skrzydła „A”, tworząc pomieszczenia szkolne z ośmioma izbami lekcyjnymi, czterema zapleczami oraz sanitariatami. Mimo to, warunki sanitarne w celach mieszkalnych w skrzydłach „B”, „C” i „D” pozostały niezmienione aż do modernizacji przeprowadzonej na przełomie lat 80-tych i 90-tych. W tamtym czasie dobudowano także budynki administracyjne i gospodarcze. Wszyscy skazani byli wtedy zatrudnieni, głównie w Przedsiębiorstwie Przemysłu Skórzanego, które zatrudniało ponad tysiąc osób. Ponadto, około 200 skazanych uczęszczało do szkoły.
Po zajęciu Strzelec przez Armię Czerwoną zimą 1945 roku, gmach na krótko stał się magazynem wojskowym, pełniąc jednocześnie funkcję noclegowni dla jeńców wojennych i innych osób zatrzymanych przez władze wojskowe. Wiosną 1946 roku władze polskie przejęły budynek, gdzie osadzono hitlerowskich zbrodniarzy, polskich bandytów i innych przestępców.
Podczas odwilży lat 60-tych, szkoła w zakładzie miała około 200 uczniów, a reszta skazanych pracowała w gospodarstwach pomocniczych i grupach wolnościowych. W okresie największego przeludnienia, 29 lutego 1980 roku, w zakładzie przebywało 1762 skazanych.
Charakterystyka Zakładu
Obiekt zakładu jest istotnym elementem miejskiego krajobrazu Strzelec Opolskich, podobnie jak ratusz, pomnik strzelca w rynku czy zabytkowy spichlerz z XVII wieku. Budynek więzienia, zbudowany na planie krzyża z czerwonej cegły, otoczony jest wysokim murem w kształcie pięciokąta. Został wzniesiony w latach 1885-1889 z funduszy reparacyjnych po wojnie francusko-pruskiej, według projektu opracowanego przez tajną radę budowy. Nadzór nad realizacją projektu sprawowali mistrzowie budowlani Baumert i Uber.
W latach 80-tych, podczas remontu dachu, odkryto cynowy pojemnik zawierający sześć metalowych tabliczek z inskrypcjami wykonanymi przez rzemieślników. Tabliczki te, odnalezione w jednej ze szczytowych kopuł, zostały ponownie zamocowane wraz z aktualnymi zapisami.
System Cerkowy i Progresywny
Początkowo zakład funkcjonował w systemie celkowym, izolując więźniów od świata zewnętrznego i od siebie nawzajem. Warunki sanitarne były bardzo surowe, bez kanalizacji i bieżącej wody w celach. Na przełomie wieków wprowadzono system progresywny z karami i nagrodami, co poprawiło warunki socjalne i psychiczne więźniów. Podczas II wojny światowej, od 1944 roku, zakład był miejscem przetrzymywania internowanych Belgów, którzy sprzeciwiali się władzom okupacyjnym. W 1944 roku było ich około 2000 mężczyzn, a kobiety internowano w dzisiejszym Zakładzie Karnym Nr 2 w Strzelcach Opolskich, który aktualnie stał się Oddziałem Zewnętrznym w Strzelcach Opolskich.
Obecna Funkcjonalność
Zakład Karny Nr 1 w Strzelcach Opolskich to nowoczesna jednostka o rozbudowanej infrastrukturze, kontynuująca tradycje resocjalizacji więźniów poprzez pracę i edukację. Pomimo trudnej historii, zakład funkcjonuje efektywnie, przyczyniając się do resocjalizacji osadzonych i wspierając lokalną społeczność poprzez różnorodne inicjatywy.
Do tej jednostki zrealizujesz zamówienie na paczkę żywnościową, paczkę higieniczną oraz prześlesz pieniądze dla osoby osadzonej tzw. Wypiska. Dodatkowo znajdziesz informację o widzeniach dla rodzin i osób najbliższych dla osadzonych. Możesz też sprawdzić jednostkę na mapie oraz sprawdzić najważniejsze informacje takie jak: telefon, adres korespondencyjny oraz adres mailowy jednostki. Dodatkowo możesz porozmawiać na forum wybranej jednostki oraz wypełnić ankietę, dzięki, której osoby odwiedzającej to miejsce pierwszy raz będą mogły odwiedzić się więcej o tym miejscu.
Paczka do więzienia| Paczka do Aresztu | Paczka żywnościowa | ePaczka do więzienia | ePaczka do Aresztu | ePaczka żywnościowa | Paczka Strzelce Opolskie | e-Paczka Strzelce Opolskie | Wypiska Strzelce Opolskie | Widzenia Strzelce Opolskie